• 23 Ekim 2019 Çarşamba
KIRGIZİSTAN’DA YENİ 0 Yorum0 BEĞENİ
KIRGIZİSTAN’DA YENİ CUMHURBAŞKANI BELLİ OLDU

KIRGIZİSTAN’DA YENİ CUMHURBAŞKANI BELLİ OLDU

18 Ekim 2017 Çarşamba          

Ataalp Pınarer

Cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda, Sosyal Demokrat Partinin adayı Sooronbay Ceenbekov kazandı

 

 Kırgızistan'da iktidar partisi olan Sosyal Demokrat Parti’nin adayı Sooronbay Ceenbekov, 15 Ekim 2017’te gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimini ilk sonuçlara göre yüzde 54 oyla kazandı. Daha önce Başbakan olan Sooronbay Ceenbekov 6 yıl süreyle Kırgızistan  Cumhurbaşkanlığı makamına oturacak.

Ceenbekov'un en büyük rakibi meclisteki Cumhuriyet Partisi kurucu lideri ve adayı Ömürbek Babanovdu. Babanov petrol işiyle uğraşan milyarder bir iş adamı ve işleri yoğun olarak Kazakistan’da bulunuyor. Kazakistan’ın seçimlerde Babanov’u desteklediği biliniyor.

Gerçekleşen seçimleri, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği  Teşkilatı, Türk Keneşi, Şanhgay İşbirliği Örgütü gibi kurumların yanı sıra   Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 59 ülkeden toplam 773 gözlemci takip etti.

Ülkedeki cumhurbaşkanı seçiminde 11 aday yarışıyordu. Cumhuriyet Partisinin Kurucu Lideri Ömürbek Babanov  yüzde 33,47, Bütün  Kırgızistan Partisi Lideri Adahan Madumarov yüzde 6,41, Ak  Şumkar Partisinin Lideri Temir Sariyev ise yüzde 2,54 oy aldı.

Görevi 1 Aralık 2017’de sona erecek olan mevcut Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, anayasa izin vermediği için seçimlere katılmadı ancak, Atambayev’in desteklediği aday Ceenbekov’du.

Gerçekleşen seçimlerle Kırgızistan’ın 1991 yılında bağımsızlığına kavuşmasından bu yana, başkanlık ilk defa demokratik ve barışçıl bir şekilde devredilmiş oldu. İlk iki cumhurbaşkanı ayaklanmalarla devrilmişti. Asker Akayev ve Kurmanbek Bakiyev 2005 ve 2010 yıllarındaki ayaklanmalarla görevi bırakmak zorunda kalmıştı.

Otoriter rejimler altındaki diğer Türkistan devletlerinin aksine Kırgızistan, güçlü bir Cumhurbaşkanlığı’na dayanan modeli ile demokratik normlara en çok yaklaşan Türkistan ülkesi konumunda.

Yeni Cumhurbaşkanı Ceenbekov’un pratikte gerçekten tek siyasi güç merkezi olup olmayacağını ise zaman gösterecek.

Seçimin dış politika yansımaları hakkında konuşmak için henüz erken olsa da; önceki Cumhurbaşkanı’nın başlattığı bölge ülkeleri ile yakınlaşma adımlarına devam edilmesi çok muhtemeldir. Atambayev ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevkat Mirziyayev’in Eylül başlarında gerçekleşen karşılıklı ziyaretleri ve iki ülke arasında imzalanan 10’dan fazla anlaşma ile başlayan “stratejik ortaklık” mertebesindeki yakınlaşma adımlarının, yeni Cumhurbaşkanı Ceenbekov devrinde de sürdürülmesi beklenmektedir.


1248 Görüntülenme Sayısı
Kategori : AKTÜALİTE
  

Sizin Yorumlarınız Bizim İçin Önemli *