• 16 Eylül 2019 Pazartesi
RUSYA HİPERENFLASYO 0 Yorum0 BEĞENİ
RUSYA HİPERENFLASYON RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA

RUSYA HİPERENFLASYON RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA

27 Şubat 2016 Cumartesi          

 Davos uzmanlarına göre Rusya Hiperenflasyon riskiyle karşı karşıya

January 18, 2016 ALEXANDER ARTEMYEV, RBC DAILY

 

2016 ‘da Rusya için asıl riskler; bütçe açıkları, hiperenflasyon ve işsizlik olacak.

  

Davos, İsviçre’de gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu’nun resmi açılış tarihi olan 20 Ocak 2016’dan bir hafta önce yayınlanan ve Dünya Ekonomik Forumu’nun 750 üyesi arasında yapılan ankete dayanan rapor:  bir enerji devi ve dünyadaki ikinci nükleer güç konumunda olan Rusya’nın jeopolitik arenada aktif bir rol oynamaya devam edeceğini söylüyor.

 Rapora göre;

 “Kırım’ın ilhakından sonra Doğu Ukrayna’da devam eden çatışmaya ufukta açık bir siyasi çözüm görünmemekte. Rusya’ya karşı yürütülen ABD-AB yaptırımları ile beraber düşük petrol fiyatları Rus ekonomisi üzerinde ciddi bir tahribat oluşturmuş durumda. Ancak bu durum yine de Rusya’dan beklenen siyasi geri adımı getirmedi.

 Önde gelen güçlerin Rusya’yı frenleme arzusu IŞİD’e karşı savaşta başlatılan işbirliği girişimleri ile çelişmekte. Rusya’nın geleceği modernizasyon ihtiyacı ile petrol ihraç gelirleri arasındaki dengeye bağlı. Savunma harcamalarını azaltmış ve iç sorunları ile meşgul olan batılı ülkeler, uzun dönemli stratejik hedeflerine yönelmek için yeterli kaynak ve siyasi arzu eksikliği ile yüz yüzeler.

 Bununla beraber, Rusya jeopolitik olmayan sorunlarla da karşı karşıya. 2016’da Moskova ve Orta Asya ülkeleri yüzde yüz bir ihtimalle petrol fiyatlarındaki düşme ve iç talepteki azalma nedeniyle, bütçe açığı ile karşılaşacaklar. Dünya borsalarında bu bölgelerin emtia fiyatlarındaki göreceli düşüş, devlet hazinelerinin rezervlerini takviye etmelerine yardımcı olmayacak.

 Rapora göre “Bölgedeki ekonomik büyümenin ortalama beklenti koşulları, beş en önemli riskten biri olan işsizliğe yol açacak”

 Analistlerin tahminine göre; Rusya ve komşularının hiperenflasyonla karşılaşma ihtimali yüzde 86.  Bu durumda Rusya, tıpkı 1990’larda yaşamış olduğu gibi; ulusal para biriminin dolara karşı değer kaybı, ülke rezervlerinin erimesi ve hiperenflasyonla baş başa kalacak.  Böylece, ekonomik büyümeyi desteklemek için gerekli olan, derin yapısal ve bütçe reformlarının gerçekleştirilmesi de mümkün olmayacak.

 

İlk yayınlanma Rus RBC Daliy.


1173 Görüntülenme Sayısı
Kategori : EKONOMİ
  

Sizin Yorumlarınız Bizim İçin Önemli *