• 13 Kasım 2019 Çarşamba
RUSYA?NIN NÜKLEER T 0 Yorum6 BEĞENİ
RUSYA?NIN NÜKLEER TEHDİTLERİNE ABD YANITI GECİKMEDİ

RUSYA?NIN NÜKLEER TEHDİTLERİNE ABD YANITI GECİKMEDİ

14 Ağustos 2016 Pazar          

RUSYA’NIN NÜKLEER TEHDİTLERİNE ABD YANITI GECİKMEDİ

 
Thomas Gibbons-Neff, 2March , the Washington Post
 
Washington Post gazetesinden Thomas Gibbons’un haberine göre;
 
Üç ABD B52 Stratofortress  ağır bombardıman uçağı geçen hafta Norveç’te çeşitli tatbikat ve eğitimlere katılmak üzere Avrupa’ya konuşlandırıldı. Üst düzey bir Amerikalı generalin yorumuna göre bu “alışılmış bir durum değil”.
 
Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik 2014 yılında başlayan saldırgan tutumundan beri, ABD bölgede ağır bombardıman uçaklarının müşterek tatbikatlarda kullanımını sürekli artırıyor. 2015 yılında açıklanmayan sayıda B52 ve B2 bombardıman uçağı Avrupa’da NATO tarafından icra edilen bir seri eğitim görevine iştirak etmiş durumda.
 
Rus uçakları artan oranda Avrupa hava sahasını ihlal etmeye devam ediyor ve bu durum ülkelerin önleme için uçak kaldırmalarına neden olmakta. Geçen ay bir Rus TU 160 ağır bombardıman uçağı kuzey doğudan İngiliz hava sahasına yaklaşınca iki İngiliz uçağı eskort  görev uçuşu ile izlemek durumunda kalmıştı.
 
ABD Hava Kuvvetleri’nden Gen. Philip Breedlove, B52’lerin Avrupa’ya gönderilmelerinin program dâhilinde olduğunu ve Rusya veya başka bir ülkeye bir reaksiyon göstergesi olmadığını belirtmekle beraber; bu durumun normal olmadığını  da sözlerine ilave etti. 
 
Genellikle ABD’den havalanıp görevlerinin icrasından sonra yine üslerine geri döndüklerinden, büyük bombardıman uçaklarının Avrupa’ya konuşlandırılması pek rastlanılan bir şey değil. 
 
Habere göre; Üç B52 ağır bombardıman uçağı Barksdale Hava Üssü’nden Cuma günü kalkış yaptı ve İspanya’da Moron Hava Üssü’nde 200 destek personeli ile geçici olarak konuşlanacak. Ayrıca çeşitli diğer tür savaş uçakları da bu göreve iştirak ediyor.

B1B Lancer uçakları ile beraber B52 uçakları ABD ağır bombardıman filosunun asli unsuru durumundalar ve en önemlisi nükleer bomba taşıma ve cruise füzesi fırlatma yetenekleri var.

ABD Stratejik Kuvvetler Komutanı Amiral Cecil D. Haney bu görevlendirmeye ilişkin beyanında; “Stratejik ağır bombardıman uçaklarının konuşlandırılması küresel düzeyde süratli güç intikali ve tehditlere karşı koymak için eğitim ve hazırlığımızı artırıyor” dedi.

Amiral Haney; B52’lerin  bölgede bulunan balistik füze denizaltılarının sağladığı yeteneklere ilave bir nükleer caydırma sağlayarak, ABD’nin Avrupa’da konuşlu güçlerini destekleyeceğini de sözlerine ilave etti.

Geçici olarak konuşlandırılacak bombardıman uçaklarının görevi, Şubat’ta başlamış olan, ABD Norveç müşterek tatbikatı “Cold Response”a iştirak etmek. 

Kaynak:
The Washington Post


1633 Görüntülenme Sayısı
  

Sizin Yorumlarınız Bizim İçin Önemli *