• 17 Kasım 2019 Pazar
KIBRIS?TA YENİ BİR 0 Yorum0 BEĞENİ
KIBRIS?TA YENİ BİR ENERJİ OYUNU BAŞLIYOR

KIBRIS?TA YENİ BİR ENERJİ OYUNU BAŞLIYOR

25 Aralık 2016 Pazar          

  

Dr. Nejat Tarakçı

Jeopolitikçi ve Stratejist

ntarakci@gmail.com

 

Giriş

Bölgede Irak ve Suriye’de yaşanmaya devam eden iç savaşlar ile çok yönlü etnik ve mezhep orijinli terörist grupların şiddet eylemleri devam etmektedir. Bu karmaşık siyasi belirsizlik ortamında Kıbrıs Rumları fırsatları değerlendirmekten kaçınmıyorlar. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi hiçbir hukuki yetkisi olmadığı halde, Kıbrıs’ın güneyindeki 6, 8 ve 10 numaralı deniz parsellerinde araştırma yapmak için Avusturyalı ENİ, Fransız Total, Amerikan ExxonMobil ve Katar Petroleum ile 21 Aralık 2016 günü müzakere kararı aldı.  Bu şirketlerin müzakereye esas parselleri yukarıda verilen haritada görülmektedir.

 

Doğu Akdeniz Gaz Birliği

Bu alanlarda doğal gaz bulunması halinde bu yıl dünya piyasalarına sunulmaya hazır hale gelen İsrail gazına rakip bir kaynak ortaya çıkmış olacaktır. Suriye sorunu çözüldüğünde buna Suriye, Lübnan ve hatta Gazze gazının da eklenmesi bölgede bir gaz enflasyonu yaratabilir. Bu nedenle orta vadede doğu Akdeniz gaz yataklarının kontrollü bir şekilde pazarlanması için bölgede bir gaz birliğinin kurulması gündeme gelebilir. Bu birlikte Suriye’deki kalıcı varlığı yanında,  2010 yılındaki anlaşma ile Suriye deniz alanlarında tek yetkili olan Rusya’nın da olacağını unutmamak gerekir. Ülkemiz deniz alanlarında gaz bulunmasa bile transit ülke konumu ile Türkiye, bu birlikte ülkeler üstü önemli bir rol oynayacaktır.

 

KKTC Yok Sayılıyor

Müzakereler olumlu geçtiği takdirde yapılacak anlaşma Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bakanlar kurulunca onaylanacaktır. Rumların Kıbrıs’ın tamamı üzerinde deniz yetki alanları hakkında karar almaları hem 1982 Deniz Hukuk Sözleşmesine hem de uluslararası devletler hukukun genel prensiplerine aykırıdır. Bu bağlamda eğer anlaşma sağlanır ve bu şirketler araştırmaya başlarsa, Türk Deniz Kuvvetlerine yine iş düşeceğe benzemektedir. Türkiye elbette ki önce ilgili ülke ve şirketleri diplomatik yollardan uyaracaktır. Buna rağmen araştırma başlarsa Kıbrıs’ta yeni bir kriz alanı daha açılmış olacaktır. Yıllardan beri savunduğumuz Türkiye – KKTC bütünleşmesi için işte yeni bir geçerli sebep daha.  Kıbrıs Rumları 33 yıldan bu yana verilen tavizlere her yıl yenilerini eklemeye alıştıklarından bu işin sonu gelmeyecektir. Artık KKTC ve Türkiye’nin birlikte bu oyuna son vermeleri kesin bir siyasi tavır almalarının zamanı gelmiştir.

2016 Aralık


1141 Görüntülenme Sayısı
Kategori : ENERJİ
  

Sizin Yorumlarınız Bizim İçin Önemli *