• 13 Kasım 2019 Çarşamba
John Hopkins Hastan 0 Yorum0 BEĞENİ
John Hopkins Hastanesi  Trump?ın akıl sağlığına ilişkin bir analiz yayınladı

John Hopkins Hastanesi Trump?ın akıl sağlığına ilişkin bir analiz yayınladı

15 Ağustos 2018 Çarşamba          

 John Hopkins Hastanesi

Trump’ın akıl sağlığına ilişkin bir analiz yayınladı

Allison Hillman, 13 Şubat 2017

Çeviren A. Pınarer

 

Analiz Başkan’ın psikopatik özellikler taşıdığını iddia ediyor.

Bir psikanalizci hiç karşılaşmadığı bir insana nasıl teşhis koyar? Gerçek akıl sağlığı profesyonelleri bunun imkânsız olduğunu söyleyecektir. Bir kişiyi televizyondan izleyerek veya onu tanıyanlarla konuşarak elde edilecek kanıtlar kesin bir teşhis koymak için yetersizdir.

Kurallar ve etik değerler liberalleri nadiren durdurur. Doğrudan sonuca yönelme ve daha sonra akıl yürütmeye doğru bir eğilimleri vardır. Görünen o ki; meslekteki profesyoneller bile anti-Trump söylemlere yönelme eğilimi göstermektedirler.

Bir psikoterapist olan ve aynı zamanda John Hopkins Üniversitesi’nde Psikiyatri konusunda dersler veren John D. Gartner, Başkan Trump’ın çok ciddi psikiyatrik hastalık belirtileri gösterdiğini ileri sürmektedir.

 “Donald Trump tehlikeli bir biçimde akli olarak hastadır ve bir süreliğine de olsa, başkan olma yetisi bulunmamaktadır. Narsist karakter bozukluğundan farklı olan ve tedavisi mümkün olmayan “kötü huylu narsizm”  hastalığına sahiptir. Anti sosyal davranış, sadizm, saldırganlık, paranoya ve büyüklük kompleksi içeren davranışları, hastalığın teşhisine imkân veren bulgularla örtüşmektedir.”

Bu beyanlar Trump’la hiçbir zaman karşılaşmamış bir şahıs için zorlayıcı ifadelerdir. Gartner etik değerleri ihlal ettiğini umursamaz görünmektedir. “Goldwater Kuralı” uzman profesyonellerin tanınmış şahıslara yönelik şahsi bir inceleme yapmaksızın teşhis koymasını yasaklamaktadır.

Doktor ise, Trump’la görüşmeden teşhis koyabileceğini iddia etmektedir.

Gartner kendini; “Trump’ın kişilik bozukluğu, gösterdiği empati ve kontrol noksanlığından, insanların onun büyüklüğünü idrak edemedikleri hissiyatından da anlaşılmaktadır. Bu teşhisi tartışmasız bir şekilde koymak için yeterli davranış örneğine sahibiz.” sözleriyle savunmaktadır.

Bir diğer cesur ancak yanlış bir iddia; bu teşhise karşı gelen birçok insanın olduğudur.

Kötü huylu narsizmin tanımı Colombia Üniversitesi’nde Psikiyatrist olan Dr. Carrie Barron’a göre, ürkütücü, tehlikeli ve acımasızlık içermektedir.

"Kötü Huylu Narsisistler amaçlarını gerçekleştirmek için çok çalışırlar. Akıllı, yüksek yetenekli (örneğin önemli konumlara yükselebilirler), yumuşak konuşabilen, çekici, gözyaşı dökebilen/görünüşte duygusal, zarif, iyi huylu ve sosyal ilişkiler kurabilme becerisine sahip olabilen bir yapıdadırlar. Yalan söylemek, kasten suçlamak, dramatize etmek, lekelemek, dolandırmak, çalmak, manipüle etmek, suçlamak suretiyle istediklerini elde etmek ve böyle yapmakta haklı hissetmek ana karakter özellikleridir. Çünkü benmerkezcidirler ve kendilerini çaresiz hissetmektedirler. Bu davranışlarını yanlış olarak görmezler. İsteklerini tatmin etmeye kararlıdırlar ve eğer bunlar engellendiyse öfke sergileyebilirler. Arzuları öylesine tüketici olabilir ki, diğerleriyle empati kuramaz, başkalarına saygı gösteremezler. Suçluluk ya da pişmanlık duygusundan yoksundurlar ve tam tersi, kötü muamele gören, haksızlığa uğrayan kişinin kendileri olduğunu zannederler ve öyle konuşurlar. Bu çeşit insanlar herhangi bir cinsiyet, ırk veya sosyal sınıfa ait olabilirler."

Başkan Trump'ın kendi davranışları, yalancı bir insanın anlayış açısından bile bakıldığında, bu davranış özellikleriyle çelişmektedir. Trump birçok kez empati ve pişmanlık davranışı sergilemiştir. Irkçı ve bağnaz biri olduğu iddialarını çürütmüştür. Çeşitlilik gösteren kabine üyeleri ve danışmanları bunun kanıtıdır.

Buna ek olarak, "yumuşak sözlü" olarak geçecek bir ABD Başkanı’nı bulmak da zordur. Açık yüreklilik ve samimilik, Amerika'nın çoğunlukla kazanmasını sağlayan yollardan biri olmuştur.

Oxford'tan bir başka araştırmacı, psikopatlık ölçeğinde, Başkan Trump'ın Saddam Hüseyin'in hemen altında ve Adolf Hitler'in hemen üstünde yer aldığını iddia ediyor. Elbette, Hillary Clinton'ın da o ölçekte yer aldığını söylemişlerdi.

Psikiyatr Kevin Dutton farklı bir bakış sergilemektedir. "Korkusuzluk ya da strese karşı bağışıklık gibi özelliklerden bazıları olumlu olabilir. Soğukkanlılık, iyi ve kötü liderliğe katkıda bulunabilir. Hem büyük, hem de korkunç liderler, psikopatik özellikleri açısından genel nüfus eğilimlerine göre daha yüksek puan alırlar; ancak başarıyı belirleyen bu özelliklerin karışımıdır. Örneğin; etkili, korkusuz ve soğuk kanlı olmak kararsız bir liderin karar alma sürecine olumlu etkilerde bulunabilir. Bu özelliklere başkalarını suçlama davranışları eşlik ederse, neticede bu liderler soykırım demagogu haline de gelebilirler.”

Eğer bunu Trump yaparsa, ancak o zaman Hitler'e kıyaslanabilir

Bu perspektifin anlaşılması güç olabilir, ancak tarihi bir bakış açısı gerçeği ortaya çıkarmaktadır. Hitler dinamik bir liderdi, fakat aynı zamanda bir psikopattı. Kişiliğinin bu kısmı olmasaydı, milyonlarca insanı öldürmek yerine büyük şeyler başarmış olabilirdi.

Ancak, liberaller genellikle paralellikler çizdiyse de; Başkan Trump Hitler değildir. Birkaç çok önemli farklılık mevcut; bunlar onun davası için öldürmeye yönelik bir istek duymaması ve tek bir üstün ırk olduğuna inanmamasıdır. Liderimiz gücünü kitle soykırımı için kullanmayı düşünmemektedir.

Sol kesim, Donald Trump'ın tutkusunu kendisine karşı kullanmakta ve onun güçlü duygularını psikopatik bir özellik olarak yansıtmaktadır. 9. Temyiz Mahkemesinde davayı kaybettiğinde, Trump’ın "aklını kaybettiğini" iddia ettiler. Öfkeli ve kararlı Tweet’inin akli durumuna yönelik bir suçlamaya temel olarak alınması mantıklı değildir.

Umutsuz sol, Başkan’ı itibarsızlaştırmak amacıyla, onu kitlesel bir katille karşılaştıran çalışmalar yapıyor. Aslında onların eylemlerini delilik olarak tanımlamak daha uygun düşmektedir.

Kaynakça:

https://conservativedailypost.com/category/liberal-corruption/


1429 Görüntülenme Sayısı
Kategori : AKTÜALİTE
  

Sizin Yorumlarınız Bizim İçin Önemli *