• 23 Ekim 2019 Çarşamba
EXPO 2017 Kazakista 0 Yorum0 BEĞENİ
EXPO 2017 Kazakistan?ın başkenti Astana

EXPO 2017 Kazakistan?ın başkenti Astana'da açıldı

15 Ağustos 2018 Çarşamba          

EXPO 2017 Uluslararası enerji fuarı Kazakistan’ın başkenti Astana'da 9 Haziran 2017 günü gerçekleştirilen resmi törenle açıldı.

Türkiye geçen sene  Antalya’da EXPO 2016’yı organize etmişti.

Astana'da 10 Haziran-10 Eylül'de devam edecek fuara Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 115 ülke ve 22 uluslararası örgüt katılıyor. Fuar alanında Kazakistan'ın Nur Alem standı ve diğer uluslararası stantların yanı sıra alışveriş ve kültür merkezleri bulunuyor. Fuarın ana ülke standı olan,100 metre yüksekliğindeki ve 80 metre çapındaki Nur Alem’de Kazakistan’ın yenilenebilir enerji alanındaki buluşları ve kullandığı teknolojiler sergilenecek. Fuarı yabancı ziyaretçiler dahil toplam 5 milyona yakın kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. 

Fuarın ilk gününde Türkiye pavyonunun açılış töreni yapıldı. Türkiye Astana EXPO 2017 fuarına “Sürdürülebilir enerji için küresel sinerji” temasıyla katılıyor.

Türk pavyonu açılış töreninde, Kazakistan Yatırım ve Kalkınma Bakanı Kasımbek, Kazakistan-Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin hızla geliştiğine işaret ederek, “Türkiye, Kazakistan’ın önemli stratejik ortağıdır. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2016 yılında 1,5 milyar dolar oldu.” dedi.

Bin 800 Türk sermayeli şirketin Kazakistan’da faaliyet gösterdiğini kaydeden Kasımbek, şirketlerin geri dönüşüm, tarım ve sağlık alanlarında etkin olduklarını belirtti.

Bakan Kasımbek, iki ülke arasındaki yatırım ilişkilerinin üst seviyede olduğuna dikkati çekerek, “Türkiye vatandaşlarının ülkemize hem iş için hem de turist olarak gelmesinden büyük sevinç duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Kasımbek, Türkiye’de elektriğin üçte birinin alternatif enerji kaynaklarından üretildiğini hatırlatarak, “Türkiye’nin bu alandaki deneyimi bizim için çok önemli.” dedi.

Tanıtım filmi için resme tıklayınız.


1506 Görüntülenme Sayısı
Kategori : AKTÜALİTE
  

Sizin Yorumlarınız Bizim İçin Önemli *